Crossref Services and DOI

اختصاص DOI براي مقالات

 

Identifier Digital Object رشته ای از اعداد است که بطور انحصاری، به نوشته های آنلاین حائز شرایط استاندارد نشر، تعلق می گیرد. این کد، به طور همیشگی، به لینک اینترنتی دایمی متصل است و به این ترتیب موجب تجمیع ترافیک مقاله و افزایش ارجاع و متعاقبا Impact factor مجله میشود.

 

از نتایج بسیار مهم ثبت مقالات با کد DOI، افزایش ضریب نفوذ مجله به دنبال افزایش ارجاع به مقالات با استفاده از روش تجمیع ارجاعات، و همچنین افزایش اعتبار برای نمایه شدن مجله است. هر مقاله منتشر شده داراي کد استاندارد DOI بوده و اين شناسه بصورت يک لينک فناناپذير و دايمي موجب تجميع ترافيک مقاله و افزايش ارجاع و متعاقبا Impact factor مجله خواهد گرديد.

 

ثبت DOI با استفاده از متادیتا تولید شده از منابع و اجزا اصلی مقاله میسر خواهد بود. در بخش منابع همه رفرنسها داراي لينک Crossref و PubMed ميباشند تا بدينوسيله ضريب نفوذ مقالات افزايش پيدا نموده و لينک با ساير مقالات در دنيا برقرار شود. به کمک اين سرويس ميتوان به راحتي مقالاتي که به مقاله مورد نظر ارجاع داده اند را شناسايي و شمارش نمود. متاديتا لازم براي هر مقاله بصورت XML توليد شده و براي دريافت اين سرويس به Crossref ارسال ميگردد. پیش نیاز این سرویس، استفاده از خدمات کامل وب سایت و XML میباشد.

 

 

کاربرد DOI

 

DOI ضریب نفوذ (IF) مجله را حداقل 30٪ افزایش می دهد.

بدون DOI عنوان مجله شما به هر عنوانی ممکن است نوشته شود؛ مثلا ممکن است نویسندگان موارد زیر را به جای عنوان اصلی ماهنامه هپاتیت به کار گیرند: Hepat Mon | Hep Mon | Hepmon | Hepatitis Monthl . به بیانی دیگر، این کدها، همچون کد ملی، مانع از گم شدن (missing) مقاله یا مجله شما می شود.

 

DOI جایگاه واقعی دانشگاه در رتبه بندی بین المللی را  حداقل 36٪افزایش می دهد: لینک های شکسته همواره بزرگترین عامل شکست علم سنجی به شمار می روند. حل معضل لینک های شکسته تنها با DOI امکان پذیر است.

 

DOIدر حقیقت اثر انگشت مقاله یا نوشته آنلاین شماست. DOI، یعنی پیوستن به میلیون ها لینک علمی دیگر دنیا.

 

 

 

مراحل استفاده و بکارگیریDOI

 

DOI توسط نماینده اصلی شرکت Crossref به مقالات تعلق می گیرد.

اولین قدم برای دریافت DOI، داشتن لینکی فناناپذیر و شماره پذیر برای مقالات است.

برای این منظور باید به خانواده Crossref بپیوندید.

مقاله خود را بطور HTML full text آنلاین منتشر کنید.

کلیه منابع موجود در مقاله را با استاندارد درخواستی Crossref بازنویسی کنید.

Metadata مربوط به هر مقاله را با فرمت XML درخواستی Crossref ارسال کنید.

پس از ارایه درخواست، DOI مربوطه اخذ می شود.

DOIمربوطه باید در response page وب سایت در اختیار خوانندگان قرار گیرد.

لازم است منابع بازنویسی شده و استاندارد در صفحه مربوطه در اختیار عموم قرار گیرد.

 

 

مزایایDOI

 

DOI می تواند بعنوان لینکی ثابت و فناناپذیر، کلیه ارجاعات و بازدیدهای مربوط به مقالات را تحت کنترل آورده و از هدر رفتن ارجاعات جلوگیری کند. از آنجا که DOI از قابلیت تعریف تحت وب برخوردار است، می تواند کلیه خطاهای انسانی مربوط به نگارش منابع را حذف نموده و موجب تجمیع ارجاعات گردد. DOI ترافیک بیشتری را به سمت مقالات جذب می کند.

 

برای جذب CITEDBY در منابع، داشتن DOI ضروری است. DOI امکان مشارکت بیشتر با علم روز و همچنین دیگر مقالات را فراهم می آورد. گروههای ارایه دهنده خدمات DOI تمامی ناشران بزرگ، از جمله Elsevier, Wiley Blackwell, Nature و بیش از 1700 ناشر دیگر در سراسر دنیا از این سرویس برای مقالات مجلات خود استفاده می کنند. امروزه داشتن این کد برای مقالات به یک ضرورت تبدیل شده است. انتشارات کوثر نیز امکان استفاده از این سرویس را برای مجلات خود فراهم کرده است .

 

 

سرويس شمارنده ارجاعات مقالات (CitedBy)

 

شمارش آنلاین و لحظه ای از میزان ارجاعات هدف غایی هر نویسنده افزایش ارجاعات به مقاله، و هدف نهایی هر سردبیر افزایش ضریب نفوذ مجله است؛ که هر دو مورد را می توان به کمک شمارش و تجمیع ارجاعات به مقالات مدیریت نمود.

 

به منظور افزایش روایی و پایایی منابع مقالات در بخش منابع، لازم است تمامی رفرنسها دارای لینک Crossref و PubMed باشند تا بدینوسیله ضریب نفوذ مقالات افزایش یافته و لینکی با سایر مقالات دنیا (citation) برقرار شود. کاربردها پیش محاسبه ضریب نفوذ، رکن اساسی سیاستگزاری ارتقای مجله و تعیین خط مشی جذب مقالات است.

 

به کمک این سرویس به راحتی می توان مقالاتی که به مقاله مورد نظر شما ارجاع داده اند را شناسایی و شمارش کرده، و در نهایت ضریب نفوذ مجله را محاسبه نمود. سرویس CitedBy برای هر مقاله معیاری را فراهم می آورد تا به کمک آن نویسنده و خواننده مقاله بتواند آمار دقیق تعداد ارجاعات به مقاله را در دسترس داشته باشد.

 

بهره مندی از این سرویس مستلزم در اختیار داشتن خروجی XML استاندارد از تمام متن مقاله است؛ از این طریق می توان متادیتای لازم جهت تجمیع و افزایش ارجاعات به مقاله را فراهم نمود. مزایای CITEDBY مهمترین مزیت این سرویس، افزایش ارجاعات به مقالات منتشر شده و سپس افزایش Impact Factor مجله شماست.

 

یکی از مهمترین ابزارهای علم سنجی دنیا، تجهیز منابع مقالات منتشر شده به این سرویس است. در نهایت این سرویس باعث ارتقا جایگاه (Rank) دانشگاه مبدا می شود.

 

سرويس اشتراک مقالات در شبکه هاي اجتماعي (Social Networking) خوانندگان بیشتر :

ارجاعات بیشتر امکان اشتراک مقالات در شبکه های اجتماعی همچون Facebook و Twitter و شبکه های علمی چون CiteULike، یا اشتراک منابع در کتابخانه آنلاین Mendeley برای تمامی مقالات منتشره از سوی انتشارات کوثر فراهم شده است. این امر بطور مستقیم موجب افزایش Visibility مقالات، و در نهایت افزایش ضریب نفوذ مجلات می شود.

 

 انتشارات کوثر ماحصل تجربیات چندساله خود را در نمایه سازی PubMed Central در قالب کارگاههای آموزشی برای نشریات و دانشگاهها ارئه مینماید. برای درخواست این خدمات میتوانید با ارسال یک ایمیل به آدرس زیر

[email protected]

  و یا درج پیام در لینک درخواست خدمات با ما در تعامل باشید.

 

دریافت بروشور DOI و Crossref